Діаліз та здоров’я кишківника.png
Здоров'я пацієнта на діалізі починається з шлунково-кишкового тракту!

Сучасний «бум» наукових досліджень знову орієнтується на здоров'я органів травлення. Вчені доводять, що поліпшення стану шлунково-кишкового тракту, а саме кількісного та якісного складу мікробіоти, покращує загальний стан та зменшує клінічні прояви інших захворювань у хворих на діалізі.

Глосарій термінів:

Мікробіота: товариство мікроорганізмів, що містять бактерії, археї, еукаріоти і віруси.

Мікробіом: сукупність мікроорганізмів, у тому числі їх генів, функціональних генних продуктів і метаболітів у даному біомі, у даний момент часу. Термін «мікробіом» був вперше впроваджений у 2001 р для позначення генетичного матеріалу (ДНК) мікробіоти (агрегат мікробіоти).

Дисбіоз: незбалансована мікробна спільнота, що характеризується кількісними та якісними змінами у складі мікрофлори [1].

Кишківник: самостійний орган або ще одна система життєдіяльності?

Несколько интересных фактов:

  • В організмі людини ідентифіковано понад 100 трильйонів бактерій – більше 500 видів (понад 70 дивізій)
  • Біомаса мікробів, що заселяють кишечник дорослої людини складає 1,5-3 кг, з них 1 г ендотоксинів
  • Лише 10% клітин, які входять до складу організму, є власними людськими клітинами, решта 90% – належать бактеріям, які населяють різні біотопи людини (10:1)
  • 70% бактерій мешкає у кишківнику, на їх живлення витрачається 20% поживних речовин, що надходять з їжею та 10% енергії
  • Загальний геном мікробіоти кишківника переважає людський геном у понад 150 разів
  • Бактеріями ШКТ людини можна прокласти навколо Землі 2,5 рази
Мікробіота кишківника визнана як важливою складовою здоров'я людини, так і впливовим фактором розвитку та прогресування багатьох захворювань, у тому числі й хронічної хвороби нирок:
Мікробіота кишківника

Пацієнти з нирковою недостатністю схильні до недоїдання та енергетичної недостатності через дієтичні обмеження. Крім того, надмірна кількість уремічних токсинів, прийом лікарських засобів (фосфатбіндери, антибіотики, диуретики і т.п.) та модальність діалізу суттєво знижують різноматність кишкової мікробіоти та її кількість, викликаючи дисбіоз. У свою чергу, дисбіоз кишечника ще більше посилює продукцію уремічних речовин та їх попередників і знижує бар’єрну функцію епітелію кишківника [6, 7]. Слід зазначити, що речовини з токсичними властивостями фізіологічно утворюються в кишечнику, але завдяки барʼєрній (захисній) функції епітелію, не пропускає їх до кровотоку, виводячи з організму з калом. У пацієнтів з хронічною хворобою нирок, дисбіоз призводить до порушення бар’єрної функції епітелію кишківника, так званого синдрому негерметичної кишки (leaky gut syndrome) та «протікання» уремічних токсинів і патогенів до кровоносних судин, розвитку хронічного запалення, прогресування xронічної хвороби нирок та серцево-судинних захворювань (рис. 1) [6, 7].

Роль дисфункції кишкового бар'єру

Рис. 1. Роль дисфункції кишкового бар'єру у прогресуванні хронічної хвороби нирок та серцево-судинних захворювань (Створено на BioRender.com).

Саме тому, порушення мікробіоти кишківника у пацієнтів з хронічною хворобою нирок асоційоване з хронічним запаленням, розвитком серцево-судинних захворювань та підвищеною смертністю. Визначення правильного балансу мікробіому кишечника може значно знизити рівень системного запалення та покращити здоров'я серцево -судинної системи. Вчені вважають, що маніпуляції з мікробіомом кишечника можуть істотно змінити майбутні підходи до медичної допомоги пацієнтам з хронічною хворобою нирок.

Попередні дослідження продемонстрували, що застосування пре- та пробіотиків покращує здоров'я шлунково-кишкового тракту людей з різними захворюваннями, у тому числі з хронічною хворобою нирок. У новому дослідженні, опублікованому в журналі «Ниркова дієта» Національного ниркового фонду, Мартін дель Кампо та її команда створили гель з пробіотичних бактерій (корисних лакто- та біфідо- бактерій) та пребіотиків (клітковина), які може вживати пацієнт на діалізі безпосередньо з упаковки, без додаткової води [8].

Результати дослідження показали покращення травних симптомів у хворих на діалізі. Серед інших симптомів спостерігалося зменшення блювоти, печії, болю в животі та частоти закрепів. Також виявилося, що пробіотичний гель покращує здатність організму поглинати поживні речовини та зменшує запалення [8].

Ми радимо пацієнтам проконсультуватись зі своїм нефрологом щодо можливого застосування пре- та пробіотиків.

Використана література:

Marchesi JR, Ravel J. The vocabulary of microbiome research: a proposal. Microbiome. 2015 Jul 30;3:31. doi: 10.1186/s40168-015-0094-5.

Gut microbiota info. [Internet source]. Available at: https://www.gutmicrobiotaforhealth.com/about-gut-microbiota-info/

Bull MJ, Plummer NT. Part 1: The Human Gut Microbiome in Health and Disease. Integr Med (Encinitas). 2014;13(6):17-22.

Kho ZY, Lal SK. The Human Gut Microbiome - A Potential Controller of Wellness and Disease. Front Microbiol. 2018 Aug 14;9:1835. doi: 10.3389/fmicb.2018.01835.

Stepanova N, Tolstanova G, Korol L, Akulenko I, Savchenko O, Kolesnyk M. A potential role of fecal oxalate-degrading activity in oxalate homeostasis in end-stage renal disease patients; a descriptive pilot study. J Renal Inj Prev. 2021; 10(3): e19. doi: 10.34172/jrip.2021.19.

Stepanova N. Role of Impaired Oxalate Homeostasis in Cardiovascular Disease in Patients With End-Stage Renal Disease: An Opinion Article. Front Pharmacol. 2021 May 28;12:692429. doi: 10.3389/fphar.2021.692429.

Meijers B, Farré R, Dejongh S, Vicario M, Evenepoel P. Intestinal Barrier Function in Chronic Kidney Disease. Toxins (Basel). 2018;10(7):298. doi:10.3390/toxins10070298.

Viramontes-Hörner D, Márquez-Sandoval F, Martín-del-Campo F, Vizmanos-Lamotte B, Sandoval-Rodríguez A, Armendáriz-Borunda J, et al. Effect of a symbiotic gel (Lactobacillus acidophilus + Bifidobacterium lactis + inulin) on presence and severity of gastrointestinal symptoms in hemodialysis patients. J Ren Nutr. 2015 May;25(3):284-91. doi: 10.1053/j.jrn.2014.09.008.