sol.png

Як сіль впливає на моє здоров'я?

Ви, напевно, чули, що вживання занадто великої кількості солі шкідливо для вашого артеріального тиску, оскільки сіль містить натрій, який затримує у вашому тілі рідину. Натрій важливий для контролю артеріального тиску, але вкрай необхідним є вживати його правильну кількість.

сіль при хпн 1.png

Якщо, ви їсте занадто багато солі, додаткова рідина в організмі створює додатковий тиск на стінки кровоносних судин, підвищуючи артеріальний тиск. Якщо, у вас вже діагностована гіпертензія, занадто багато солі підніме артеріальний тиск ще вище і може означати, що ліки для зниження артеріального тиску, які ви приймаєте, не будуть працювати.

Однак надмірне вживання солі може призвести не тільки до гіпертонії, але і до багатьох інших проблем зі здоров'ям, включаючи хвороби серця і нирок, ожиріння, остеопороз, дисбактеріоз кишечника, інсульт і деякі види деменції.

сіль хпн 2.png

Якщо, у вас діагностовано хронічну хворобу нирок, ваші нирки не можуть видалити надлишок солі і рідини, вони накопичуються у вашому організмі і можуть викликати:

 • Високий артеріальний тиск
 • Набряк ніг, рук та набряклість під очима
 • Задишку.

Дієта зі зменшенням вживання солі є одним з найпростіших способів знизити артеріальний тиск, ефективність якої ви помітите дуже швидко.

Дієта з низьким вмістом натрію та хвороби нирок

Дієта з низьким вмістом натрію є основою здорового харчування практично для кожної людини з хронічною хворобою нирок. Пацієнти з хронічною хворобою нирок, незалежно від її нозологічної основи, як то полікістоз, гломерулонефрит або нефротичний синдромом або сечокам'яна хвороба повинні уникати надмірного споживання солі/натрію. Як вже зазначалось, дієта з високим вмістом солі може викликати артеріальну гіпертензію, що негативно впливає на роботу нирок. Фактично, артеріальна гіпертензія є другою провідною причиною хронічної хвороби нирок у всьому світі. Крім того, дієта з високим вмістом солі збільшує набряк або затримку рідини у людей із захворюваннями нирок. Для більшості людей здорова щоденна мета натрію становить 1500 -2300 мг на добу. Лише 1 чайна ложка солі має близько 2300 мг натрію. Це менше половини того, що більшість людей споживають щодня.

Скільки солі є занадто багато?

Дорослі люди повинні вживати менше 6 г солі протягом доби. Це дорівнює трохи більше однієї чайної ложки, але більшість з нас вживають набагато більше. Велика частина солі, яку ми їмо, прихована в готових продуктах харчування, які ми купуємо, таких як хліб, печиво, сухі сніданки, соуси і приправи, а також готові страви на винос. На цю приховану сіль припадає близько трьох чвертей (75 %) солі, яку ми їмо; і лише невелика кількість надходить з солі, яку ми додаємо під час приготування їжі або за столом.

сіль хпн 3.png

Кілька простих способів зменшити кількість солі в раціоні

Люди з ризиком або з діагностованою хворобою нирок чи артеріальною гіпертензією повинні вживати сіль нижче її рекомендованого максимуму 6 г. Цього можна досягти за допомогою простих кроків, таких як:

 • Їжте лише невелику кількість продуктів з високим вмістом солі
 • Їжте свіжі продукти, такі як фрукти, овочі, бобові та цільнозерновий хліб і рис
 • Готуйте власні страви, а не купуйте оброблені
 • Використовуйте більше трав і спецій
 • Читайте етикетки на продуктах харчування щодо вмісту натрію: зазначені дані, щоб вибрати найменш солоні продукти.

Деякі поради щодо інтерпретації етикеток

Шукайте натрій на етикетках продуктів харчування і порівнюйте аналогічні продукти. Завжди дивіться на кількість натрію у 100 г продукту, оскільки розміри порцій будуть відрізнятися. 1 г натрію - це те ж саме, що і 2,5 г солі.

сіль хпн 4.png

Для вибору продуктів з низьким вмістом натрію (солі) дотримуйтесь наступних рекомендацій:

 • Низький вміст - 0,1 г натрію або менше на 100 г - Їжте багато з них
 • Середній вміст - 0,1-0,6 г натрію на 100 г - це, як правило, нормальна кількість, але за можливості вибирайте варіанти з більш низьким вмістом солі
 • Високий вміст - 0,6 г натрію або більше на 100 г - намагайтеся уникати таких продуктів або їсти їх лише зрідка.